Unutkanlığa İyi Gelen Tedavi ve Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Tedavi Yöntemleri İle Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler

Unutkanlık (Vasküler Demans) Alzheimer hastalığına neden olduğu gibi stres, öfke, uykusuzluk gibi nedenlerle de unutkanlık yaşanabilir.  Bu durumu kendi haline bırakmayıp unutkanlık için şifalı bitkiler ve yiyecekler ile tedavi çözümü uygulanmalı, uzman doktora görünüp, aynı zamanda önerilen unutkanlık ilaçları kullanmak unutkanlığa iyi gelir.

unutkanlığa ne iyi gelir

Hafıza Teknikleri: Hafızayı geliştirmek ve unutkanlığı gidermek için şuan bilinen 262 farklı hafıza tekniği vardır. Normal insanlar günlük yaşam içerisinde bazı bilgileri aklında tutmak için farkında olmadan bu teknikleri uygulayabilir. Önemli olan, var olan bilgileri kendi beyniniz içinde kurgulayarak akılda tutmaya çalışmak.

Unutmayın! Eğer hiç bir şey unutulmasaydı, yeni bir şey öğrenilemezdi. Unutkanlık beynin bir korunma refleksidir. Sürekli unutkan olduğunuzu düşünerek beyni zorlamak, hastalığın daha çok ilerlemesine neden olur. Beyni sürekli baskı altında bırakmadan hafıza teknikleri, unutkanlığa iyi gelen yiyecekler ile unutkanlık için çözüm bulabilirsiniz.

unutkanlığa iyi gelen tedavi

Gün geçtikçe teknolojinin sürekli gelişmesi, sosyal yaşantının son derece hızlı olması ile düşünülen konular fazlasıyla artıyor. Beyine önemsiz gelen bilgileri hafıza tutmuyor fakat bazı önemli bilgiler hatırlanmadığı zamanlar panik yaşıyoruz ve unutkanlık daha fazla yaşanıyor. Sonuç olarak günlük hayatta zamanla yarışıyorsanız bu bir stres sorunudur ve unutkanlığı daha çok yaşıyor olabilirsiniz. Sinirlilik, öfke, yorgunluk ve sürekli koşuşturma unutkanlığa neden olur. Bunun önüne geçen en iyi doğal tekniği beyni dinlendirmekten geçiyor. Sakın bir ortamda bulunarak beyninizi boşaltıp dinlendirin. Meditasyon ve yoga yapmak zihin açma yöntemleri ile unutkanlığa iyi gelen yollar ve hafıza güçlendirme yöntemleri arasındadır.

Unutkanlığa Doğal Olarak Ne İyi Gelir;

Unutkanlık Bitkisel Tedavi
İbrahim Saraçoğlu Unutkanlık İçin Kür Tarifi: Avokada unutkanlık ve beyin sağlığı için iyi geliyor. Kolesterolü yükselmez, aksine düşürür. İçerisinde B vitamini ve makadamiya yağı bulunur. İster yiyerek veya kaynatarak suyunu içebilirsiniz.

İçinde bol miktarda Beta Karoten ve B vitamini barından havuç unutkanlığa iyi gelir. Sayın İbrahim Saraçoğlu hocamızın unutkanlık için önerdiği bitkisel kür şu şekilde;

Duygusuz insan unutkan olmak zorundadır diyerek şu yapılışı verdi; 3 ay boyunca uygulanan havuç suyu tedavisi ilk haftalardan itibaren beyin hücreleri ve unutkanlığa iyi gelecek diyen hocamız; Taze sıkılmış 1 bardak havuç suyu akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketilir. Fakat sonrasında bir şey yememelisiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler;

Havuç: B vitamin gurubu ve Beta Karoten oranı fazlaca olan havuç unutkanlığa iyi gelen sebzeler arasında. Unutkanlığın bitkisel tedavisinde en yaygın olarak havuç suyu kullanılır ve hafızayı güçlendirici faydaları vardır.

Soğuk ve Derin Deniz Balığı: Omega 3 içeren yiyeceklerin arasında balıklar ilk sıralarda gelir, derin ve soğuk sularda yetişen ve balık çeşitleri unutkanlığa iyi geliyor.

Keten Tohumu: B-3, B-6, B9 vitaminlerini içeren keten tohumu unutkanlık tedavisi için kullanılan şifalı bitkiler arasındadır. Fakat b vitamini eksikliğinde yaşanan problemler için faydalıdır. Direk etki etmez. Vücudun B vitamini alması sağlanır. 1 tatlı kaşığı kadar ezilip yoğurt ile beraber tüketilir.

Alzheimer ve Bunama Riski İçin: Bakla içerisinde L-dopa olarak bilinen etkin bir madde bulunur. Nörotransmitter için çok faydalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu aynı zamanda dopamin hormonu düşüklüğünde görülen Parkinson hastalığı için faydalıdır diyerek bilgiler verdi.

Ispanak: Bir çok faydaları olan ıspanağın içinde Folik asit bulunuyor. Alzheimer hastası veya riski olanlar, yaşlı insanlar ve bunama riski seviyesinde olanlar için ıspanak iyi gelecek.

Yabanmersini: Unutkanlığa iyi gelen bitkiler arasında yabanmersini ayrıca stres için de faydaları bulunuyor.

Bitter Çikolata: Her ne kadar söylentiler olsa da içerisinde mutluluk hormonu veren Serotonin bulunur. Strese bağlı unutkanlıklar için mutlu olmak gerekiyorsa, bitter çikolata da faydalı sayılabilir.

Unutkanlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Konsantrasyon ve Dikkat Eksikliği: Unutkanlığın bilinen nedenleri arasında bu iki nokta göze çarpıyor. Geç kalmadan dikkat eksiliği tedavisine başlamalı ve bir uzmandan yardım almalısınız.

B Vitamin Eksikliği: B-12 vitamininin vücutta normal düzeyde bulunmaması unutkanlık sebebi olabiliyor. Doktorunuza başvurarak B12 vitaminli doğal yiyecekler kullanabilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Kansızlık: Genellikle kadınlarda daha çok görülen kansızlık (anemi) hastalı unutkanlığa neden olabiliyor. Şuradan kansızlığa iyi gelen bitkisel tedavi çözümleri ve kan yapan yiyeceklere bakınız.

Depresyon: Kişinin ruh hali unutkanlık için oldukça hassas bir durumdur. Psikolojisi bozuk kilerde unutkanlık daha fazla görülür ve unutkanlığın en önemli nedenleri arasındadır.

Hipotiroidi: Tiroid hormonlarının düşüklüğü olarak bilinen bu hastalık beynin düzgün çalışmasını etkiler.

Yüksek Kolesterol ve Tansiyon: Bu iki durum unutkanlık nedenleri arasında değerlendirilir, sağlıklı beslenme planının yanında tedavi edilmesi de gereklidir.

Yalnış Beslenme: Bir diğer unutkanlığa neden olan bulgular arasında yeteri kader mineral ve vitaminlerden yararlanmadan yapılan beslenme alışkanlıklarıdır.

Demans: Özellikle ileri yaşta olan yaşlı bireyler bunama tehlikesi içerisindedir fakat kontrol olmadan bu konuda bilgi vermek yanlış olacaktır.

Unutkanlık İçin Ne Yapmalı, Doğal Tedavi Yöntemleri;

Unutkanlığa iyi gelen bitkiler şifa kaynağı olsa da aşağıdaki maddeler unutkanlığı gidermek için olmazsa olmazlardan. Bu maddelerin altında unutkanlığa iyi gelecek besinler yer alıyor;

Uyku: Unutkanlığın en önemli doğal tedavisi uyku düzenini sağlayarak dinç bir vücuda sahip olmaktır. Günde 7-8 saat uyumak vücut direncini arttırarak yorgunluk oluşmasını en aza indirir.

Yürüyüş: Beynin bir çok faaliyeti yürüyüş esnasında çalışır. Bir çok hastalığa iyi gelen, doğal tedavi olan yürüyüş; beynin denge ve hareket merkezlerini çalıştırarak vücudun ve damarların kan dolaşımını hızlandırır. Buna bağlı olarak sürekli yapılan yürüyüş beyne giden damarlarda olumlu sonuçlar doğurarak Serotonin hormonunu yükseltir ve oksijen dolaşımını da hızlandırır.

Öfke ve Panik Atak: Yukarıda da açıkladığımız kriterlerde sinirlilik, öfke ve panik atak unutkanlığın en önemli nedenleri arasındadır. Sakinliğinizi korumalı ve sinirlenmemelisiniz. Sinirlilik durumunda beyin işlevini yitirebilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski