Soğan Suyunun Faydaları ve Soğan Kürü

Soğan suyu sadece soğan kürü hazırlamak ve sırf zayıflamak için kullanılmamalı; aynı zamanda kolesterolü, tansiyonu, şeker hastalığı olan ve soğan kokusundan çok çok rahatsızlık duymayan bütün hastalar soğan suyunun faydaları konusunda bilgilendirilmelidir ve beslenmelerine soğan kürü dahil soğanı her şekilde dahil etmelidir.


soğan suyunun faydaları
Soğan kürü ve kuru soğan başta olmak üzere her ne çeşidi olursa olsun soğanın insan vücuduna o kadar çok faydası var ki bazı etkileri kullandığınız ilaçlardan bile fazla olabiliyor. Ayrıca soğan suyunun faydaları saymakla bitmezken sofranızda tüketeceğiniz kuru soğan da bir o kadar sıhhatinize katkı sağlamaktadır.


Soğan suyunun faydaları soğanın içerisindeki hangi maddelerden ileri gelir?

soğan suyu neye iyi gelir
Soğan, Allium Cepa L. bitkisinin kurutulmuş soğanlarıdır ve soğanın içerisinde başta alliinaz enzimi olmak üzere çeşitli enzimler bulunur. Ancak soğanın faydaları aslında içerisindeki ana bileşik olan kükürtlü bileşiklerden ileri gelmektedir. Taze halde iken ve ezilip parçalanmamış haliyle soğan, sülfoksitlerce zengindir . Soğanın faydaları ve soğan suyunun faydaları aslında acı tadı ve bilinen o göz yaşartıcı etkisinden ileri gelir. Bu durumda şöyle gelişir: Soğan parçalandığında ya da bıçakla kesilirken içerisindeki sülfoksitler alliinaz enzimi tarafından başka kükürtlü bileşiklere dönüştürülür bu sırada gözleri yaşartan sülfenik asit ortaya çıkar.

Soğanın Faydaları ve Farmakolojik Etkileri

Soğan kürü için kullandığımız kuru soğanın vücuda sağladığı yararlar saymakla bitmez. Soğanın faydaları ve soğan suyunun faydaları aslında sarımsağın etkilerine çok benzer çünkü kimyasal yapı olarak soğan ve sarımsak birbirlerine çok benzer ancak tabi ki bazı konularda birbirlerinden ayrılırlar. Öncelikle soğan suyunun faydaları, soğan kürü için kullanılan soğanın faydaları ve vücuda sağladığı etkileri teker teker sayalım; Soğan kürü için kullandığımız kuru soğan: Antibakteriyel, antifungal, hipoglisemik (yani kan şekerini düşürücü etkisi vardır dolayısıyla şeker hastaları için bulunmaz nimettir), antiagregan (kan sulandırıcı etkisi vardır yani kalp hastaları ve kalp krizi geçirip by-pass ameliyatı olan hastalar için oldukça faydalıdır), antihiperlipidemik (kan kolesterol ve lipit düzeylerini düşürür damar tıkanıklığına iyi gelir), antihipertansif (tansiyonu düşürücü etki, çağımızın problemine çözüm olarak görülmelidir) etkilidir. Ancak dikkat! Sarımsak bu etkileri soğandan daha fazla gösterir. 

Soğan Kürünün Faydaları
Ayrıca soğan ve soğan kürü fibroblastların proliferasyonunu inhibe ettiği için yani pıhtılaşmayı önlediği için skarların (ameliyat sırasında kesilip sonra dikilmiş olan yara izi), yara izlerinin, keloidlerin (keloid: Yaraların anormal olarak iyileşmesi, iyileşen yara büyümeye başlar) tedavisinde kullanılır. Ayrıca soğan suyunun faydaları içinde ateroskleroza (damar sertleşmesi) karşı koruyucu ve iştah açıcı etkisi de sayılabilir.

 Soğan kürünün faydaları nelerdir, soğan kürü yapılışı nasıldır?

Soğan kürü vücutta hangi hastalıklara iyi gelir? Soğan kürünün faydalarıSoğan kürü, Kadınlarda miyom (daha çok kadınlarda görülen kas dokusunda ve çoğunlukla döl yatağında ortaya çıkan ur) , adet düzensizlileri, vajinal akıntılar, menopozda yaşanan rahatsızlıklar, hamile kalamayan kadınların sıkıntılarına çare olarak, polikistik over hastalığı (yumurtalıklarda küçük küçük kistler oluşması) gibi hastalıklarda oldukça tedavi edicidir. Bunun dışında soğan kürünün faydaları için iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmeleri, ciltteki yağlanmalar ve sivilceler, stresli durumlar gibi çeşitli hastalıklarda vücudu tedavi ederek hastalığın seyrini iyileştiren doğal bitkisel bir kürdür. Soğan yemeklerde aparatif olarak ya da anadolu insanlarının kırmızı sulu yemeklerin yanında kütür kütür yediği bir yiyecek olmasının yanında, içeriğinde bulunan A, B ve C vitamini, iyot, silis, fosfor, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi gören maddeler ve hazmı kolaylaştıran fermantasyon ürünlerine sahip olan şifalı bir besindir . Soğan suyunun faydaları ve soğan kürü aslında soğan tüketme kültürü yaygın olan yörelerde daha kolay kullanılıyor hatta soğan tüketiminin fazla olduğu bu bölgelerde, kanser, beyin tümörü gibi ciddi hastalıkların çok çok daha az görüldüğü tespitler arasındadır. Evlerinizde taze olarak çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz soğan kürü, düzenli olarak kullanılmalı aslında bir nevi ilaç gibi saatli tüketilirse daha faydalı olacağı düşünülmektedir. Soğan kürü yaklaşık 15 gün boyunca düzenli olarak kullanıldığında hastalığınıza deva olabilir.

Soğan Kürü yapılışı: Soğan kürü hazırlamak için malzemeler:  1 tane kahverengi kabuklu kuru soğan, iki bardak klor içermeyen su. Dikkat! Soğan kürü için alacağınız soğanı kabukları kırmızı, mor ve ya beyaz kabuklu olanlardan almayın! Çünkü bunlar soğan kürü için uygun olmayan ve etkisiz kalan soğanlardır. Soğan kürü için aldığımız soğan aslında bildiğimiz evlerde yemeklik olarak aldığınız kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuklarıyla birlikte kullanacağız, bu yüzden öncelikle soğanı güzelce yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlamış oluruz. Daha sonra bir tencerenin içine su koyup ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kuru soğan ı dört parçaya bölüp kaynayan suyun içine atın. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika daha kaynattıktan sonra soğan kürü içilmeye hazır hale gelmesi için biraz ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra içebilirsiniz. Dikkat! Soğan kürü en az altı ayda bir defa olacak şekilde 15 gün süreyle uygulanmalıdır. Soğan kürü her tüketimden önce taze olarak hazırlanmalı, bir gün önceki kürü içmemelisiniz. Öğleyin ya da akşam yemeklerinden on dakika önce bu kürü tüketebilirsiniz.

 

Soğan Suyunun Faydaları Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan suyunun faydaları saymakla bitmez. Kanserle savaşan enzimleri içerdiği için özellikle mide kanserine karşı oldukça iyi bir silahşördür.  Bunun yanından oldukça iyi bir balgam söktürücüdür. Kışın sinüzit ve boğaz enfeksiyonlarından şikayet edenler bu doğal gıda ile sağlıklarına kavuşacaklardır. Soğan suyunun faydaları arasında en çok tercih edilme sebebi kadınlarda menopoz sonrası dönemde normalden daha fazla görülen kemik erimesine karşı bitkisel çözüm olmasıdır. Ayrıca soğan suyu kanın pıhtılaşma kaskadını düzenleyerek kalp krizi riskini azaltır. Bunun yanında damar sağlığına katkı sağlar damarları genişleterek kolesterol, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara deva olur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski