Sivilce İzleri İçin Çözüm Önerileri

Hormon düzensizlikleri yaşayan ve yağlı bir cilde sahip olan kişilerin karşılaştığı en büyük sorunlar arasında yer alan sivilceler hem kötü bir görünüm oluşmasına yol açmakta hem de bazıları büyük acılar vermektedir. Tüm bunların yanında bir de acaba sivilce geçtikten iz kalacak mı diye bir sorun oluşuyor.

Sivilce izlerinin oluşumuna sebebiyet veren etkenler arasında; sivilcelere ellemek, sıkmaya yeltenmek, düzenli ve düzgün bir şekilde cilt bakımı yapmamak yer alıyor. Tüm bunları doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sivilce izleri olaşabilir. Vücudumuz özellikle büyük sivilcelerle savaşırken bağışıklık sistemi tarafından bu kısma beyaz kan hücresi yolluyor ve bu nedenle izler oluşuyor. Sivilce geçmesine rağmen bu nedenden ötürü izler her daim kalıyor. Sizlere bu yazımızda sivilce izlerinden kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz.

Sivilce İzi Nasıl Geçer

Sivilce İzlerinden Korunmanın Yolları

Öncelikle sivilce izlerinin yol edilmesi noktasına değil de bu izlerin oluşmasına engel olma olayına değinelim. Sivilcelerin oluşması için uygun bir ortam oluşmalıdır. Bu ortam cilt gözeneklerinin kapanması sonucu oluşmaktadır. Gözeneklerin kapanmasını önlemek ilk yapmanız gereken şey olacak. Bunun için de cildinizi düzenli bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz.

Cildinizi temizlemek için cilt maskeleri ve cildin temizlenmesi için üretilen özel kozmetik ürünlere başvurabilirsiniz. Fakat bunları kullanmadan önce cildinize en uygun olanı seçmeye dikkat ediniz. Aksi takdirde cildinizin zarar görmesine yol açabilirsiniz.

sivilce izi nasıl geçer
Sivilce İzlerinden Kurtulmanın Yolları

Tüm bunlara rağmen sivilceler vücudunuzda belirdiyse eğer kesinlikle sivilceleri sıkmadan kaçının. Sivilce oluşmak üzereyken onu sıkmaya çalışmak o bölgede sivilce izinin kalma olasılığını büyük ölçüde arttırır. Bunların yanı sıra sivilcenin daha çabuk ve en az zararla yok olması için hava almasına yardımcı olun yani fondöten gibi maddeleri o bölgeye sürmekten kaçının.

Eğer sivilcenizin boyutu büyükse bir cilt doktoruna veya uzmanına görünmenizde fayda var. Büyük sivilcelerle mücadele etmek zorunda kalan cilt, antibiyotik veya merheme gerek duyabilir.

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski