Sarımsağın Cilt İçin Faydaları

Her evde, her mutfakta yemeklere lezzet katmak için tercih edilen sarımsak aynı zamanda sağlık ve güzellik alanında da etkin bir şekilde faydalarını göstermekte. Sarımsağın cilt için faydalarına göz atıldığında özellikle cildin tüm bölgelerinde meydana gelecek mantar rahatsızlığını engellemesi dikkatleri çekiyor. Sarımsağın içerisinde yer alan doğal karışımların cilt güzelliğine olan faydası ise cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamasıdır.

Sivilce ve Leke Tedavisi için Sarımsak

Sarımsağın Cilt İçin Faydaları
Sarımsağın cildimize katkı sağlayacağı en etkili çözüm inatçı aknelerden kurtulmamıza yardımcı olmasıdır. Sarımsağın içerisinde doğal ve etkili şekilde yer alan allisin maddesi sadece mantar oluşmasını engellemez aynı zamanda cildin tüm bölgelerinde yer alan inatçı aknelerden kurtulmak için de etkilidir.

Tabii ki sarımsağın ciltteki sivilce, akne ve lekelere olan etkisini göstermesi için birkaç yöntem uygulanmalıdır. Bunlar;

  • Çiğ bir sarımsak alın ve sert bir cisim ile üzerine baskı uygulayarak bir kap içerisine az bir miktar suyunun çıkmasını sağlayın. Suyunu çıkarttığınız sarımsağı daha sonra pamuk yardımı ile akne ve sivilce olan bölgeye yaklaşık olarak 5 dakika hafif bastırın. Daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Birkaç gün sonra yöntemi uyguladığınız bölgedeki akne, sivilce ve lekelerin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Sarımsaktan daha fazla verim almak istiyorsanız beyaz sirke ile karıştırırak ciltteki aknelere uygulayabilirsiniz. Beyaz sirke tek başına ciltte tercih edilmez iken sarımsak ile az bir miktar karıştırılarak rahatlıkla kullanılabilir.

Cilt güzelliğini etkileyen önemli faktörlerden biri de şüphesiz ki siyah noktalar. Günümüzde yağlı cilde sahip olan tüm bayanların karşı karşıya kalmakta olduğu siyah nokta problemine sarımsak ile kalıcı çözümler üretebilir, izlerinden de kurtulabilirsiniz.

  • Bir diş sarımsağı iyice ezerek suyunu çıkartın ve 1 kaşık yulaf ezmesi, 3 damla çay ağacı yağı ( tüm aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz ), ve 1 kaşık limon suyu ile karıştırarak siyah noktaların olduğu bölgeye uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski